úterý 18. listopadu 2014

Proč mi Android připomíná tak trochu Windows?


I v tak skvělém operačním systému pro mobilní platformy, jako je Android lze nalézt chyby. Některé chyby uživatel téměř nevnímá a jiné dokáží hodně potrápit. Zde je popsán jeden problém, který je podle mě tak závažný, že by ho měli vývojáři Androidu řešit.

Andriod logo
Andriod logo
Operační systém Android je linux, a proto bych od něj očekával perfektní funkčnost. Spolehlivost a stabilita je u real-time systémů nutností. Uživatel by neměl být po nějaké době (den, týden, měsíc,...) donucen restartovat systém z důvodů zamrznutí kvůli systémové chybě. Ovšem u OS Android se může stát něco horšího. Při spuštění libovolné aplikace se může objevit následující hlášení: "Aplikace přestala pracovat.". Bohužel se nemusí jednat pouze o jednu aplikaci, ale téměř o všechny předinstalované a systémové aplikace a není možné přihlásit se ani do Google Play. Na několika diskuzních lze najít, že řešením je navrácení telefonu do továrního nastavení. V této možnosti opravy chyb je však jeden problém. Jsou smazána také uživatelká data jako jsou fotky, hudba atd. Není jisté, co tento zásah provede s paměťovou kartou, protože tablet, na kterém byl tento úkon proveden neměl paměťovou kartu.

Linux logo
Linux logo
Od dob co používám linux vím, že se při instalaci systému vytváří na disku datový a systémový oddíl. To způsobí, že v případě pádu systému (způsobeného zpravidla uživatelem) lze operační systém přeinstalovat bez ztráty uživatelských dat. U Androidu pravděpodobně existuje pouze jeden oddíl na data i na systém. Při navrácení do továrního nastavení přijde uživatel o všechna data. Z toho vyplývá jen jedna věc. Zálohujte všechna data, která máte v mobilu, jinak o ně můžete lehce přijít (nejen vlastní chybou). V současné době může být v mobilu nebo tabletu i více jak 10GB dat (fotky, videa), je to obrovská ztráta.

Windows logo
Windows logo
To je hlavní důvod proč mi Android připomíná logiku Windows (především těch starších verzí). Je to spolehlivé dokud se něco nepokazí, a pak má uživatel smůlu, pokud nemá zálohovaná data. Existuje sice možnost zálohovat data před obnovením do továrního nastavení, ale co když i toto selže. To je opravdu vážný problém.


Do komentářů mi můžete napsat, zda se Vám něco podobného stalo a museli jste vrátit mobil nebo tablet do továrního nastavení.

úterý 26. srpna 2014

Facebook nutí uživatele ke vkládání osobních údajů

Facebook se stal v posledních několika letech fenoménem, a proto se najde jen velice málo lidí, kteří nemají založený účet na Facebooku, hlavně pokud mají přístup k internetu. Každý chce být viděn mezi více než 2 miliardami lídí a málokoho zajímá jaké informace zveřejňujeme na této sociální síti. Většinu lidí téměř nezajímá, zda se jedná o citlivé údaje. Například na občanském průkazu nemusíte mít téměř nic (záleží na vkusu). Rovněž na různých formulářích určených pro statistiku se zdráháme vyplnit údaje o majetku, rodinném stavu a atd. Vadí nám pokud máme některé osobní údaje musíme nadiktovat do telefonu nebo poslat emailem, ale pokud po nás ten samý údaj bude chtít facebook, tak je tam napíšeme. Osobně znám poměrně hodně lidí, kteří tyto údaje vloží na facebook a dají jim status veřejný.

Jeden příklad za všechny je telefonní číslo nebo datum narození (věk) někdy dokonce i celá adresa. O této problematice již vzniklo mnoho videí na youtube nebo na stránkách policie České republiky. Těchto informací využívají mimo jiné také kriminálníci. V současné době je možné zjistit z veřejného profilu tolik informací až z toho přechází zrak. Facebook využívá z velké části psychologie, kde pomocí jedoduchých otázek se, které se vám vnucují, vyplníte údaje o Vaší osobě. Samozřejmě je jen na Vás jestli tomuto vábení podlehnete či nikoliv. Jsou 2 možnosti jak se těchto hlášení facebooku zbavit. Buď je budete ignorovat nebo je vyplníte. Záleží jak moc chcete být vyhledatelní pro případné přátelé. Osobně si myslím, že koho neznám osobně toho si na facebooku nepřidám. Nemám tisíce přátel, ale zase vím o jaké lidi se jedná.

Tímto oknem na profilu se snaží Facebook vylákat z Vás informace.

Jiná kapitola jsou statusy a vkládání fotek z mobilních zařízení. Fotografie i statusy mohou obsahovat GPS razítko které za Vás vykecá, odkud byl status přidán nebo, kde byla fotka vyfocena. Takovéto příspěvky je dobré zveřejnit pouze úzkému okruhu přátel (pouze těm kterým to patří). Pokud si omylem pozvete i nezvané hosty na oslavu narozenin nebo v hoším případě přilákáte fotografiemi zloděje, budete si myslet, že jde o náhodu. Problém může být právě ve zveřejněnývh informacích na Facebooku. Obzvlášť nebezpečné považuji to, jak facebook na chatu detekuje, zda se nacházíte na počítači nebo na mobilu. Raději nechci uveřejňovat, jak by toho šlo zneužít.

Nakonec jeden příklad, který se opravdu stal. Parta lidí si chtěla udělat internetovou stránku, která měla podle fotografie určit, zde se k sobě dva lidé hodí nebo ne. Přestože byly použity pouze veřejné fotografie z facebooku, uživatelé se začali bránit. Nakonec byla internetová stránka zrušena, i přestože nědělala nic nezákonného. Pouze nabízela možnost seznámit se s někým, kdo by jim mohl být podle počítačového programu sympatický a byla v ní použita pouze veřejná data, která lze nalézt na facebooku bez nutnosti přihlašování.

Všeobecná rada na závěr:
Nejen na facebooku platí, že je potřeba dávat pozor na to jaké informace o sobě vkládáte na internet protože internet nezapomína !!!

pondělí 18. srpna 2014

Chyba 919 při stahování z Obchodu play

Pokud se při stahování z obchodu Google Play objeví chyba 919, jedná se s největší pravděpodobností o příliš málo místa v interní paměti telefonu. Postačí uvolnit místo v paměti telefonu například vymazáním fotek nebo přesunutím aplikací na paměťovou kartu a problém je vyřešen.

S touto chybou jsem se setkal při stahování hry Zombie Tsunami na LG L7II, když by mi volné místo kleslo pod 200MB. Ve fóru na Android Marketu radí lidé promazání mezipaměti, ale to mi nepomohlo. Můžete zkusit toto a napsat mi do komentářů jestli tento postup pomohl.

neděle 13. července 2014

Náhodné odhlašování v grafickém prostředí GNOME - řešení

Řešil jsem co s nechtěným náhodným odhlašováním v grafickém prostředí GNOME 3...

Po různých instalacích antivirů a pokusech o úpravy nastavení, jsem dospěl k názoru, že zkusím přeinstalovat OpenSuse 13.1, který byl naprosto k ničemu, jeho starší bezproblémovou verzí. Verzi OpenSuse 12.3 se mi moc líbila hlavně pro svůj bezproblémový běh a na rozdíl od nové verze, která měla několik chyb, ale chybu popisující článek Náhodné odhlašování v grafickém prostředí GNOME nebylo možné jen tak přehlédnout a čekat až ji nejaká případná aktualizace opraví.

Představte si, že děláte něco opravdu důležitého a najednou se systém odhlásí a všechna neuložená data ztratíte. Není to nic příjemného ani při vyjímečné situaci jako například výpadek elektriky. Pokud toto dělá systém sám o sobě a někdy tak často, že je práce na takovém počítači téměř nemožná, je to velice špatné. V současné době nechci spekulovat čím by to mohlo být způsobeno, ale je jisté, že moje řešení je funkční a vypadá to, že budu instalovat novou verzi OpenSuse pravděpodobně až na nový počítač nebo případně kdyby skončily aktualizace OpenSuse 12.3.

Po 4 měsících testování jsem dospěl k názoru že pokud něco funguje, je lepší do toho moc nešťourat. Dokud budou probíhat v OpenSuse 12.3 aktualizace, nemám důvod instalovat novější verzi. Jinak řečeno slovy programátora: "Funguje to tak to neřeš." Je možné, že třeba byla chyba přímo v kompatibilitě verze distribuce linuxu a hardware, ale to už prostě nebudu řešit a ne v GNOME.

středa 2. dubna 2014

Nová možnost platby na google play

Nakupování na Google Play bylo ještě nedávno možné pouze pomocí platební karty. Jak jsem se dočetl na diskusních fórech, někteří uživatelé obzvláště v České republice tuto možnost odmítají. Je to celkem pochopitelné, protože i já jsem to pochopil tak, že google má k dispozici číslo kreditní nebo debetní karty k účtu uživatele. Ovšem sdělovat tento druh osobních informací kdekoliv na internetu není zrovna nejlepší.

T-Mobile minulý týden zavedl platbu na Google Play z vyúčtování. Pokud jste tarifní zákazník T-Mobile, je to pro Vás ideální volba. Jsem jeden z těch lidí, kteří neradi sdělují číslo platební karty na internetu. Metodu platby pomocí vyúčtování T-Mobile jsem vyzkoušel a v tomto článku popíšu, jak vše probíhá. Následující obrázky zobrazují všechny potřebné kroky pro první nákup.

Obrázek 1 a 2 zobrazuje vyhledání placené aplikace. Obrázek 3 a 4 ukazuje jaké oprávnění aplikace vyžaduje pro svůj běh. Na obrázcích 5 až 11 je ukázáno jak probíhá první platba a zadání údajů pro platbu jako je telefonní číslo a adresa. Telefonní číslo na obrázku 8 bude vloženo automaticky, ale je dobré si jej zkontorlovat. Obrázek 12 a 13 zobrazuje potvrení platby ze strany google a T-Mobile a ostatní obrázky jsou ze spuštěné aplikace a toho jak to vypadá na Google Play. Pokud by trvalo ověřování operátora (obr. 7) delší dobu, je možné aplikaci Google Play vypnout a zapnout bez jakýchkoliv potíží. Může to být způsobeno přetížením nebo krátkodobým výpadkem sítě.


1. Vyhledání aplikace


2. Výběr placené aplikace, kde je místo tlačítka pro stažení cena

3. Základní požadavky aplikace na oprávnění

4. Kompletní seznam požadavků na oprávnění aplikace



5. Po přijetí oprávnění aplikace je zobrazena cena



6. Po přijetí ceny jsou zobrazeny platební metody. Zde je potřeba vybrat položku "Povolit fakturaci operátora T-Mobile"

7. Ověřování účtu operátora



8. Vyplnění formuláře pro faktuaci T-Mobile


9. Potvrzení zadaných údajů pro fakturaci (Telefonní číslo bude předvyplněno podle sim karty)

10. Smluvní podmínky (1. část)

11. Smluvní podmínky (2. část)

12. Potvrzení úspěšné platby

13. Potvrzující SMS o platbě


14. Spuštěný placený program


15. Je možné nějakou dobu aplikaci zkoušet s možností vrácení peněz.

16. Takto vypadá nainstalovaná aplikace v obchodě Google Play

čtvrtek 20. března 2014

Náhodné odhlašování v grafickém prostředí GNOME

V poslední době se po nějaké aktualizaci objevil problém s nechtěným odhlašováním ze strany operačního systému. Toto odhlašování pobíhalo v náhodných intervalech a někdy ihned po probuzení z režimu spánku. Nejprve mě napadlo, že by to mohla způsobovat ona aktualizace. Bohužel jsem si nevzpoměl, která to byla a kvůli tomu jsem dokonce, jako zarytý uživatel linuxu, chtěl opustit linux a vrátit se zpět k windows. Další nápad byl, že se třeba objevil nějaký vir nebo škodlivý kód pro linux. Vycházel jsem z analogie, že android je taky v podstatě linux, a tak by toto nepředvídatelné chování mohlo být dílem něčeho takového.

Naistaloval jsem antivirus NOD32 od společnosti ESET, která jako jedna z mála nabízí antivirové opatření snad pro všechny známé platformy včetně linuxu. Antivir sice našel nějaké pravděpodobně virove infiltrace, ale problémy pokračovaly dál.

Během nechtěného odhlašování se vždy zobrazily na okamžik nějaké výpisy. Z těchto výpisů jsem stihnul postřehnout jen text "Resume...", který překladu znamená "obnovit". Na fórech jsem téměř nic o tomto problému nenašel kromě možnosti vadného disku nebo RAM paměti a ještě k tomu mi vrtalo hlavou, že po restartu počítače vše fungovalo normálně.

Nakonec mě napadlo dát linuxu ještě šanci. Zkusil jsem tedy nekolik dní místo obvykého uspávání do RAM počítač vypínat. Zatím to vypadá jako řešení této situace. Každopádně bych rád opět používal uspávání počítače do paměti RAM kvůli rychlosti a možnosti pokračování v předchozí práci. Pokud se mi nějakým způsobem podaří opravit tento problém určitě postup dám na tento blog.

Případné nápady nebo rady jak toto chování opravit můžete psát do komentářů. Rád se poučím a určitě zveřejním konečné řešení.

neděle 2. března 2014

Na rychlo: 20 MB internetu do mobilu zdarma stačí?

S nástupem neomezených tarifů od všech tří operátorů přišly také doplňkové služby, které jsou nabízeny zdarma. U společnosti T-Mobile je to například 20 MB internetu o kterém jse už psal zde. Myslíte, že to stačí? Záleží jaký máte mobil a k čemu ho používáte. Pokud vlastníte tak zvaný hloupý mobil, určitě Vám to bude stačit. Jiná situace však nastává, když si koupíte nějaky chytrý mobil. Jste-li častý návštěvník serveru youtube nebo jiného video serveru, máte smůlu a budete si muset připlatit.

Množství dat pro nenáročné uživatele s chytrým telefonem postačí přibližně na 3 týdny surfování a po snížení rychlosti na 64/32 kbps lze poměrně dobře prohlížet nenáročné webové stránky jako například novinky.cz, posílání nebo přijímání emailů případně posílání příspěvků do blogu.

O snížení rychlosti T-Mobile informuje při vyčerpání 80% datového kreditu a při jeho úplném vyčerpání. Níže jsou snímky displeje přímo z mobilu, který informuje o úplném vyčerpání datového kreditu.



Celá stránka informující o vyčerpání celého datového kreditu





čtvrtek 27. února 2014

Na rychlo: Policejní vir útočí

Okolo vánoc jsem se osobně setkal s takzvaným policejním "virem" (podvodná internetová stránka), který zablokuje internetový prohlížec a požaduje výkupné za jeho odblokování. Některé z těchto virů zacházeli až tak daleko, že zablokovali celý počítač a rovněž požadoval výkupné. Pokud se s tímto typem škodlivého softwaru setkáte, v žádném případě neplaťte uvedené pokuty.
Ze zprávy policie ČR vyplývá, že ze strany policie ČR nemohou být podniknuty takovéto kroky k odhalení nelegálního softwaru, dětské pornografie nebo jiného závadného obsahu. Že se nejedná o pravé stránky, lze poznat velice snadno podle internetové adresy v prohlížeči a nedokonalé češtiny (asi strojový překlad od google).

Citát ze článku policie ČR, který lze nalézt zde.

"Neexistuje žádný právní titul, který by umožňoval deklarovaným způsobem po zaplacení tzv. pokuty, eliminovat úkony trestního řízení."

pondělí 3. února 2014

Na rychlo: Rekapitulace prvního roku provozu tohoto blogu


Tento blog vznikl 29.12.2012, ale teprve v lednu a únoru roku 2013 jsem začal psát články ve větší míře. V průměru to byly 2 publikované články týdně, ale tento trend nebylo možné udržet v jednom autorovi dlouhodbě. Postupem času jsem omezil psaní na jeden článek týdně a v několika obdobích se zde neobjevil třeba 2 měsíce ani jeden článek nebo příspěvek ve formě odkazu. Důvody byly hned tři. První důvod spočíval v nedostatku volného času. Druhý byl v tom, že odmítám kopírovat články (něco jiného jsou komentované články nebo stránky) a nápady jiných. Minimálně se vždy snažím do článků vnést nějaké svoje vlastní nápady, poznatky nebo názory a být originální. Ten poslední (třetí důvod) proč tento blog obsahuje pouze 65 článků za více než rok je striktní počítačové zaměření. I vtipy jsou většinou počítačové :-).

Nejde mi o desítky příspěvků měsíčně, protože jinak bych musel kopírovat, kopírovat a kopírovat, ale především o originalitu a ucelenost informací. Chci vybočovat z řady tuctových blogů, které se zabývají blbinama. Vím, že v současné době je humor a legrace populární, ale proč dělat něco, co dělá každý. Moje přání je zařadit se do mezi weby jako například zive.cz, linuxsoft.cz, diit.cz, root.cz a podobně.
 
Budoucnost tohoto blogu vidím v ucelenosti informací, Které budou buď z mojí hlavy nebo jsou seskládány z několika webů, diskusních fór atd. Příspěvky budou nadále vycházet nepravidelně, ale doufám, že častěji než v uplynulém roce. Určitě začnu postupně plnit také rubriku Programování, která mě zajímá asi nejvíc, jen příspěvky na toto téma se mi trochu hůře píší.

Ze statistik za minulý rok:
  • počet příspěvků: 63
  • téma: o počítačích
  • Počet zobrazení stránky: přibližně 7000
  • Nejčastější návštěvy: google.cz (přibližně 1000)

neděle 2. února 2014

Skype v OpenSuse 13.1

V linuxové distribuci OpenSUSE 13.1 bylo nutné Skype spouštět výhradně pomocí příkazu PULSE_LATENCY_MSEC=60 skype v terminálu. Jednalo se o verzi Skype 4.2.0.11 z repozitáře home:winski:skype z webu OpenSUSE. Jedno z možných řešení jak se vyhnout psaní celého řetězce při každém spouštění skype bylo vytvoření trvalého aliasu v souboru ~/.bashrc ve vašem domovkém adresáři. Spouštění poté probíhalo napsáním příkazu skype do terminálu. Nevýhoda tohoto řešení spočívala v nutnosti spuštění terminálu během spuštěného skype.

Trvalý alias vložený nakonec souboru ~/.bashrc:
alias skype='PULSE_LATENCY_MSEC=60 skype'

Současnou verzi Skype 4.2.0.13 je již možné spouštět bez nutnosti terminálu a ještě k tomu ho lze najít mezi aplikacemi v GNOME. Nahrávání i přehrávání zvuku funguje naprosto bez problémů alespoň podle testovacího hovoru skype. Vzhledem k tomu, že skype pro linux je nadále pouze ve 32bit verzi, je nutné mít instalovány knihovny zvuku pro 32bit systém (v mém případě je to balíček alsa-plugins-pulse-32bit). V nastavení zvukových zařízení pak je nastaveno PulseAudio server (local) jak ukazuje obrázek.

Nastavení zvuku ve skype
Možnosti nastavení zvuku ve Skype

Verzi Skype 4.2.0.13 je možné najít na webu OpenSUSE v repozitáři home:XRevan86:non-free a instalovat jej pomocí 1-click install. Pokud ponecháte nainstalovaný Skype 4.2.0.11, bude nutné aktualizovat skype pomocí programu yast ve správci softwaru. Zvolení položky O programu Skype lze zjistit jakou verzi skype používáte.

verze skype
Aktuálně instalované verze skype
Zdroje:
http://arunraghavan.net/2013/08/pulseaudio-4-0-and-skype/
http://www.tomaspastorek.cz/content/view/13/25/
http://forums.opensuse.org/showthread.php/491327-skype-client-opensuse-13-1-rc1-64-bit
http://software.opensuse.org/package/skype

Článek o problému se zvukem ve skype je ve článku Skype: Problém se zvukem.
Přeji hodně zábavy při telefonování s programem skype.