úterý 26. srpna 2014

Facebook nutí uživatele ke vkládání osobních údajů

Facebook se stal v posledních několika letech fenoménem, a proto se najde jen velice málo lidí, kteří nemají založený účet na Facebooku, hlavně pokud mají přístup k internetu. Každý chce být viděn mezi více než 2 miliardami lídí a málokoho zajímá jaké informace zveřejňujeme na této sociální síti. Většinu lidí téměř nezajímá, zda se jedná o citlivé údaje. Například na občanském průkazu nemusíte mít téměř nic (záleží na vkusu). Rovněž na různých formulářích určených pro statistiku se zdráháme vyplnit údaje o majetku, rodinném stavu a atd. Vadí nám pokud máme některé osobní údaje musíme nadiktovat do telefonu nebo poslat emailem, ale pokud po nás ten samý údaj bude chtít facebook, tak je tam napíšeme. Osobně znám poměrně hodně lidí, kteří tyto údaje vloží na facebook a dají jim status veřejný.

Jeden příklad za všechny je telefonní číslo nebo datum narození (věk) někdy dokonce i celá adresa. O této problematice již vzniklo mnoho videí na youtube nebo na stránkách policie České republiky. Těchto informací využívají mimo jiné také kriminálníci. V současné době je možné zjistit z veřejného profilu tolik informací až z toho přechází zrak. Facebook využívá z velké části psychologie, kde pomocí jedoduchých otázek se, které se vám vnucují, vyplníte údaje o Vaší osobě. Samozřejmě je jen na Vás jestli tomuto vábení podlehnete či nikoliv. Jsou 2 možnosti jak se těchto hlášení facebooku zbavit. Buď je budete ignorovat nebo je vyplníte. Záleží jak moc chcete být vyhledatelní pro případné přátelé. Osobně si myslím, že koho neznám osobně toho si na facebooku nepřidám. Nemám tisíce přátel, ale zase vím o jaké lidi se jedná.

Tímto oknem na profilu se snaží Facebook vylákat z Vás informace.

Jiná kapitola jsou statusy a vkládání fotek z mobilních zařízení. Fotografie i statusy mohou obsahovat GPS razítko které za Vás vykecá, odkud byl status přidán nebo, kde byla fotka vyfocena. Takovéto příspěvky je dobré zveřejnit pouze úzkému okruhu přátel (pouze těm kterým to patří). Pokud si omylem pozvete i nezvané hosty na oslavu narozenin nebo v hoším případě přilákáte fotografiemi zloděje, budete si myslet, že jde o náhodu. Problém může být právě ve zveřejněnývh informacích na Facebooku. Obzvlášť nebezpečné považuji to, jak facebook na chatu detekuje, zda se nacházíte na počítači nebo na mobilu. Raději nechci uveřejňovat, jak by toho šlo zneužít.

Nakonec jeden příklad, který se opravdu stal. Parta lidí si chtěla udělat internetovou stránku, která měla podle fotografie určit, zde se k sobě dva lidé hodí nebo ne. Přestože byly použity pouze veřejné fotografie z facebooku, uživatelé se začali bránit. Nakonec byla internetová stránka zrušena, i přestože nědělala nic nezákonného. Pouze nabízela možnost seznámit se s někým, kdo by jim mohl být podle počítačového programu sympatický a byla v ní použita pouze veřejná data, která lze nalézt na facebooku bez nutnosti přihlašování.

Všeobecná rada na závěr:
Nejen na facebooku platí, že je potřeba dávat pozor na to jaké informace o sobě vkládáte na internet protože internet nezapomína !!!

Žádné komentáře:

Okomentovat