neděle 2. června 2013

OpenSUSE 12.3 s GNOME 3

Linuxové prostředí GNOME 3 mě uchvátilo svojí rychlostí a přehledností.
Pokud jste zvyklí na grafické prostředí KDE, které je primárně určeno více pro uživatele přecházející z windows na linux, možná budete chvíli postrádat něco jako nabídku KDE (náhrada za tlačítko Start ve windows). Velice rychle si zvyknete na odlišný způsob ovládání. Navíc je možné celý systém ovládat pomocí klávesnice.

V současné době je nejnovější verze GNOME 3.6.2 a pokud máte ještě starší verzi doporučuji co nejdříve aktualizaci systému. Předchozí verze obsahovaly chyby v zobrazování některých grafických prvků.

OpenSUSE 12.3 mi s GNOME pracuje naprosto plynule a to s čím KDE mělo vcelku velké problémy jsem dosud nezaznamenal. Přehrávání videa z youtube a z prima play je naprosto plynulé také v režimu celé obrazovky. Přechod do režimu celé obrazovky a zpět, již také nedělá problémy jako v KDE. Mimo jiné aktualizace flash playera probíhá automaticky (s potvrzením uživatele).

Co nepřehraje GStreamer to zvládne VLC. Až na pár kodeků má GStreamer téměř všechny potřebné kodeky. GStreamer je v současnoti znám jako "Videa". Jediné co mu lze vytknout je trochu náročnější instalace kodeků.

Klávesové zkratky je to co se mi líbí asi nejvíc. Urychlují práci s počítačem. Pár příkladů:
  • tlačítko SUPER (z widows známé jako tlačítko windows) přepíná grafické prostředí z režimu sputěného programu do režimu seznamu spuštěných programů, které jsou vypadají podobně jako ve windows 8
  • klávesová zkratka <CTRL>+<ALT>+<šipka ahoru/šipka dolů> přepíná mezi plochami
A další jsou popisované v seriálu zde na blogu v sekci Návody.

Samozřejmě nic není dokonalé, ale pokud existuje náhrada pro nedokonalost není co řešit. Pokud máte program z KDE, na který jste zvyklí, můžete si jej nainstalovat i do GNOME. Není to zrovna nejšťastnější řešení, ale jsou případy, kdy to opravdu nelze udělat jinak. Například jsem ještě nenašel náhradu přehrávače Amarok do GNOME. V přehrávači Rhythmbox mi chybějí některé funkce a celkově jsem nepochopil, jak s ním mám efektivně pracovat. Program Brasero, který slouží pro vypalování médií je naopak docela dobrá náhrada za K3B, i přes chybějící způsob nastavení projektu pro vypalování.

Pokud se chcete kouknout jak OpenSUSE 12.3 s GMONE vypadá, klikněte na následující odkaz: https://en.opensuse.org/Screenshots

Žádné komentáře:

Okomentovat