VirtualBox je software pro virtualizaci počítače. Na virtuální počítač lze nainstalovat libovolný operační systém, který nijak neovlivní operační systém instalovaný v počítači. V současné době je tato vitrualizace natolik pokročilá, že je potřeba mít pouze dostatek paměti na RAM a na grafické kartě. Vše ostatní je pak virtualizováno téměř jedna ku jedné.
Instalaci VirtualBoxu do operačního systému je nejjednodušší provést pomocí RPM balíčku, který stáhnete přímo ze stránek virtualbox.org. Po instalaci do linuxu je nutné nakonfigurovat VirtualBox v závislosti na linuxovém jádru. Aby bylo možné tuto opraci provést, je nutné přidat do systému vývojové soubory jádra. Jsou to balíčky, které mívají v názvu název jádra a slovíčko devel.
Při spuštění virtuálního pc se VirtualBox sám ozve, že je nutné konfigurovat VirtualBox pomocí příkazu v terminálu:
/etc/init.d/vboxdrv setup
To se provádí pomocí terminálu (příkazový řádek). Může se zobrazit následující výpis, který znamená že jádro nebylo úspěšně nakonfigurováno:
Stopping VirtualBox kernel modules done
Recompiling VirtualBox kernel modules failed
(Look at /var/log/vbox-install.log to find out what went wrong)
Soubor /var/log/vboxdrv-install.log může obsahovat následující záznam:
/usr/share/virtualbox/src/vboxhost/build_in_tmp: line 62: make: command not found
To neznamená nic jiného než to, že v systému chybějí dva nutné programy pro překlad zdrojových souborů make a gcc. Při úspěšném doinstalování těchto dvou programů z balíčků se na výstupu po zadání příkazu /etc/init.d/vboxdrv setup zobrazí toto:
Stopping VirtualBox kernel modules done
Recompiling VirtualBox kernel modules done
Starting VirtualBox kernel modules done
V tuto chvíli je vše úspěšně nainstalované. Nakonec je nutné ještě přidat uživatele, kteří budou mít přístup na USB porty do skupiny vboxusers.
Pozn.: Tento postup by se měl dát aplikovat také v jiných linuxových distribucích.
Nakonec ještě přidávám odkaz ke stažení VirtualBoxu:
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Žádné komentáře:
Okomentovat